
Masaż (drenaż) limfatyczny polega na delikatnym, rytmicznym nacisku mającym stymulować przepływ limfy przez układ limfatyczny. Ruchy wykonywane są w kierunku najbliższych węzłów chłonnych, gdzie limfa jest filtrowana i oczyszczana.
Manualny drenaż limfatyczny bądź drenaż limfatyczny mechaniczny to terapie używane również do poprawy samopoczucia – wspierając detoks i oczyszczanie organizmu pomagają zredukować stres i napięcie.
Poprzez stymulację przepływu limfy, drenaż pomaga w usuwaniu toksyn przyczyniając się do poprawy ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, wsparcia odporności, a także do zredukowania obrzęków i poprawy wyglądu skóry.
Drenaż limfatyczny jest skutecznym narzędziem w leczeniu wielu różnych schorzeń i stanów, takich jak:
- obrzęk limfatyczny,
- obrzęki pooperacyjne (drenaż limfatyczny po mastektomii pomaga zmniejszyć obrzęki i ból oraz przyspieszyć proces gojenia, a drenaż po liposukcji przyspiesza wydalanie płynów oraz wygładza nierówności),
- cellulit,
- zmęczenie,
- uczucie “ciężkich nóg”,
- zapalenie zatok,
- ból migrenowy,
- leczenie fizykalne stanów pourazowych,
- profilaktyka niewydolności układu krążenia oraz układu limfatycznego,
- wysięki,
- zapobieganie i profilaktyka w leczeniu otyłości i nadwagi,
- przebyte choroby zakaźne (w celu wzmocnienia organizmu i usunięcia toksyn),
- przyspieszenie absorpcji krwiaków czy siniaków poprzez stymulację mikrokrążenia.
Drenaż limfatyczny nóg
Drenaż limfatyczny kończyny dolnej to masaż, który odbywa się zazwyczaj w kierunku od stóp do pachwin. Jest szczególnie skuteczny w przypadku problemów z obrzękami, uczuciem ciężkości, bólem nóg czy też cellulitem. Drenaż limfatyczny stóp pomaga pozbyć się opuchlizny kostek, dodatkowo masaż limfatyczny stopy niezwykle rozluźnia oraz wspiera refleksologię. Ręczny masaż limfatyczny nóg, podobnie jak maszyna do drenażu limfatycznego pobudza przepływ limfy przez co wysmukla i poprawia wygląd skóry dotkniętej cellulitem. Presoterapia nóg to również doskonały sposób na słoniowaciznę. Słoniowatość, w szczególności słoniowatość nóg to najcięższa postać obrzęku limfatycznego, czyli stanu, w którym dochodzi do znacznego puchnięcia części ciała na skutek nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach miękkich. Obrzęk spowodowany jest niewydolnością układu limfatycznego i najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Drenaż limfatyczny nogi dotkniętej słoniowatością może wesprzeć przepływ limfy w kończynie i usprawnić odprowadzanie nadmiaru płynu z tkanek.
Drenaż limfatyczny ręki
Drenaż limfatyczny kończyny górnej to terapeutyczna technika masażu, która ma na celu stymulowanie przepływu limfy w obrębie ramienia. Ruchy skierowane są w kierunku pachy, gdzie znajdują się węzły chłonne, które pełnią kluczową rolę w filtracji limfy. Podobnie jak drenaż limfatyczny nóg ten rodzaj masażu może być pomocny w przypadku obrzęków, uczucia ciężkości, a także w terapii pourazowej. Masaż limfatyczny ręki może być ważnym elementem opieki po chirurgicznym usunięciu piersi, zwłaszcza jeśli został również usunięty węzeł chłonny pachowy. Drenaż limfatyczny po mastektomii ma na celu wspomaganie przepływu limfy w obszarze pachowym, zmniejszanie obrzęków, poprawę krążenia, a także minimalizowanie ryzyka wystąpienia limfedemy (obrzęku limfatycznego) kończyny górnej.
Drenaż limfatyczny twarzy
Drenaż limfatyczny twarzy to masaż uciskowy, który pobudza krążenie limfy (chłonki). Specjalista wykonujący zabieg korzysta z różnych technik, umiejętnie uciskając oraz pocierając skórę pacjenta. Masaż limfatyczny składa się z fazy przesuwania i odprężania. Drenaż limfatyczny twarzy zwykle wykonujemy u osób, które chcą zredukować opuchliznę wokół oczu, problemy z zatokami, poprawić wygląd i kondycję skóry. Zdarza się, że z masażu uciskowego korzystają pacjenci po ekstrakcji zębów (zwykle ósemek), którzy chcą pozbyć opuchlizny na policzkach utrzymującej się po zabiegu.